Skip to content ↓
Rowhill School

Rowhill School

Staff

Rowhill School Staff Structure

Senior Leadership Team 

Name

Role

Responsible for:

Mr Geoffrey Bartrum

Head Teacher

Vision & strategy
Performance Management
Site Management
Specialist Teacher Service and Outreach support
Safeguarding
Health & Safety
Admissions
Budget

Behaviour & Pastoral Support/policy
Pupil Premium
Curriculum development
Staff deployment& timetabling
Educational Visits Co-ordinator
Transport

Mr Keith Cooper

Head of Primary Phase

Quality Assurance
Teaching & Learning
Pupil progress/achievement
Curriculum Development
Behaviour and pastoral

Mr Richard Jones

Head of Secondary Phase

Behaviour & Pastoral support
Behaviour Data + analysis
Teaching + Learning
Curriculum Development

Mrs Elaine Mendelson Transition Hub Lead

Class Tutor

Head of Food Technology

Mrs Sarah Griffey Vocational Hub Lead

Class Tutor

PSHE Teacher

Staff Primary Phase 

Class Teacher Assistants
Sharks Victoria Sargent

Amanda Manewell

Sophie Samuel

Eagles Susan Welch

Lorraine Crist
Tanya Batney Wade

Llara Thompson

Pythons Tara Kotze

Gill Carter

Dominique O'Grady

Lauren Cunningham

Scorpions Daniel  Emptage Lynn Hookins
Gordon Turner
Elephants Sukhi Lall

Marnie O'Rourke

Jayne Jones

Forest School Co-ordinator

Gordon Turner

 

Nurture Llara Thompson  

 

Staff Secondary Phase 

Class Teacher Assistants

T1

Jess Hallett

Lee Lewis

Kalsum Bibi

T2

Katie Nelson

Peter Huxstep

Priscilla Light

T3

Claire Rogers

Kehinde Otegbayo-Awodeyi

Janet Johnson

T4

Ben Corello

Julie Bartlett-Fry

Charlotte Preiss

Linda Theobold

T5 David Benjamin

Hassan Hasan

V1 Oliver Hoare

Sandra Watts

Yasmyn Baptiste

V2 Ben Inman

Alison Cook

Josh Fihosy

V3

Jacqui Shepherd

Amy Ward
ACP Sarah Tyler Sarah Thompson
Pasteral Support

Noureddine Lyamani

Michael Callan

 

 

Vocational Staff 

Course Teacher Assistant

IMI Mechanics

Justin Hemsley

Kevin Manewell

Construction BTEC

Peter Kingsland

 

Hair & Beauty VTCT Sarah Griffey  

Science BTEC

Seane Mwale

 

BTEC Sport

Clare Rogers

Dino Lyamani
J Fihosy

Challenger troop Linda Theobold  

Art GCSE

Ben Corello

Charlotte Preiss

Food Technology BTEC

Elaine Mendelson

Janet Johnson

Design Technology

David Benjamin

Hassan Hasan

IT NCFE

Julie Bartlett-Fry

Susan Callahan

Music & Performing Arts

Arts Award

Sarah O’Connor

Asher Wilson

 

Administration and Student Support  Staff 

  Name Role
Office:

Janet Chaffey
Laura Myers

Alyson Forbes

Office Manager
Finance Officer

Office Assistant

Children & Families:

Cathy Webb

Michael Callan

Shelia Padgham

Attendance/CIC/CP
Student support

Attendance Support

ICT Support:

Philip Pay
Michael Sims

IT Technician
IT Lead

Site Maintenance David Ansell Caretaker
Kitchen Kay Murphy
Jenny Pathmanathan
Laura Fletcher
Cook
Kitchen Assistant
Kitchen Assistant

Specialist Teaching Learning Service 

Dartford District Administrator

Angela Knight

Specialist Teacher
Social Emotional & Mental Health

Elliott Blackmore

Specialist Teacher
Communication and Interaction

Jayne Field

Specialist Teacher
Cognition and Learning

Julie Radford

Specialist Teacher
District Co-Ordinator

Kirby Woods

Specialist Teacher
Early Years

Michele Yates

Specialist Teacher
Early Years

Marilyn Kay

Rowhill Outreach

Linda Jackson

Rowhill Outreach

Linda Riddell

Rowhill School Outreach

Karen Tonks

Psychotherapy

Amanda Morrison

Play Therapy

Paula Morvin

  Kirsty Richards
  Ellen Griffiths