Skip to content ↓

Staff

Rowhill School Staff Structure

Senior Leadership Team 

Name

Role

Responsible for:

Mr Geoffrey Bartrum

Head Teacher

Vision & strategy
Performance Management
Site Management
Specialist Teacher Service and Outreach support
Safeguarding
Health & Safety
Admissions
Budget

Behaviour & Pastoral Support/policy
Pupil Premium
Curriculum development
Staff deployment& timetabling
Educational Visits Co-ordinator
Transport

Mr Keith Cooper

Head of Primary Phase

Quality Assurance
Teaching & Learning
Pupil progress/achievement
Curriculum Development
Behaviour and pastoral

Mr Richard Jones

Head of Secondary Phase

Behaviour & Pastoral support
Behaviour Data + analysis
Teaching + Learning
Curriculum Development

Mrs Elaine Mendelson Transition Hub Lead

Class Tutor

Head of Food Technology

Mrs Sarah Griffey Vocational Hub Lead

Class Tutor

PSHE Teacher

Daniel Owen-Taylor Deputy Head of Primary  

Staff Primary Phase 

Class Teacher Assistants
Sharks Victoria Sargent

Amanda Manewell

 

Eagles Diana Pisani

Lorraine Crist
 

Pythons Tara Kotze

Suzzy Cousins

Dominique O'Grady

Lauren Cunningham

Scorpions Daniel  Emptage Lynn Hookins
Gordon Turner
Elephants Sukhi Lall

Ellie Duhig

Sophie Samuel

Forest School Co-ordinator

Gordon Turner

 

Nurture Alina Dale  

 

Staff Secondary Phase 

Class Teacher Assistants

T1

Susan Welch

Kalsum Bibi

T2

Glynda Cullen

Peter Huxstep

T3

Gary Gray

Kehinde Otegbayo-Awodeyi

T4

Ben Corello

Charlotte Preiss

T5 Ben Inman

Mitch Ware

T6 Jacqui Shepherd Amy Ward
V1 David Benjamin

Hassan Hasan

V2 Joshn Fihosy

 

V3

Oliver Hoare

Alison Cook
ACP Justin Hemsley  
Pasteral Support

Noureddine Lyamani

Michael Callan

 

 

Vocational Staff 

Course Teacher Assistant

IMI Mechanics

Mark Stevens

Justin Hemsley

Construction BTEC

Ben Inman

 

Hair & Beauty VTCT Sarah Griffey  

Science BTEC

Christine Rowe

Santhosh Thananseyan

BTEC Sport

Gary Gray

Dino Lyamani
Josh Fihosy

Challenger troop Linda Theobold  

Art GCSE

Ben Corello

Charlotte Preiss

Food Technology BTEC

Elaine Mendelson

Design Technology

David Benjamin

Hassan Hasan

IT NCFE

Julie Bartlett-Fry

Susan Callahan

Music & Performing Arts

Arts Award

Sarah O’Connor

Cahit Asova

 

Administration and Student Support  Staff 

  Name Role
Office:

Janet Chaffey
Laura Myers

Samantha Owen

Keri Evans

Office Manager
Finance Officer

Business Manager

Office support

Children & Families:

Cathy Webb

Michael Callan

Shelia Padgham

Attendance/CIC/CP
Student support

Attendance Support

ICT Support:

Philip Pay
Michael Sims

IT Technician
IT Lead

Site Maintenance David Ansell Caretaker
Kitchen Kay Murphy
Jenny Pathmanathan
Laura Fletcher
Cook
Kitchen Assistant
Kitchen Assistant

Specialist Teaching Learning Service 

Dartford District Administrator

Lucy Aspinall

Specialist Teacher
Social Emotional & Mental Health

 

Specialist Teacher C & I and EY

Jayne Field

STLS Lead

Kirby Woods

Specialist Teacher
Early Years

Michele Yates

Specialist Teacher
Early Years

Marilyn Kay

Rowhill Outreach
(C and I)

Linda Jackson

Rowhill Outreach
(SEMH)

Linda Riddell

Rowhill Outreach (SEMH)

Karen Tonks

Specialist Teacher VI Andy Taylor
Specialist Teacher
PD and C and I
Jayne Bebb
Specialist Teacher
HI
Sarah Harding
Specialist Teacher
C & L and C and I
Tina Collins

School's therapy team 

Therapeutic Lead

Play Therapy

Helen Thomas

Jeannie Steele

Occupational Therapist  Fola Sutherland
Speech and Language Therapist Ellen Griffiths
Psychotherapy